Każdy, nawet z pozoru najprostszy rozwód, w którym wstępnie małżonkowie wspólnie ustalili, że nie będą żądać ustalania przez sąd tego, który z nich ponosi winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego, może zamienić się w wieloletni spór, zakończony ostatecznie ustaleniem winy jednego lub obojga małżonków. Często jest też odwrotnie, kiedy strony po latach prowadzenia sprawy o rozwód, zmęczone trwającym sporem zgadzają się na rozwód bez orzekania o winie. W sprawach o rozwód istnieje możliwość zmiany stanowiska procesowego w zasadzie na każdym etapie postępowania.
O czym rozstrzyga Sąd w sprawie o rozwód i jak wygląda wyrok rozwodowy ?
W sprawie o rozwód Sąd rozstrzyga o:
- rozwodzie i winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego:
– z winy jednego małżonka,
– z winy oboja małżonków,
– bez orzekania o winie,
- władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron obojga małżonków:
– powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka
– pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom,
– pozbawienie lub zawieszenie władzy rodzicielskiej,
- kontaktach z dzieckiem,
- alimentach:
– dla dzieci
– dla małżonka
- sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, pod warunkiem że strony nadal mieszkają pod jednym dachem,
- podziale majątku wspólnego pod warunkiem, że strony są zgodne co do składu i sposobu podziału majątku,
- kosztach postępowania.
Przykładowy wyrok rozwodowy
Podstawowe przepisy
Art. 57 [Wina rozkładu pożycia]
- §1. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.
- §2. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.
Art. 58 [Wyrok rozwodowy]
- §1. W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
- §1a. W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.
- §1b. Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.
- §2. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.
- §3. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
- §4. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Art. 60 [Obowiązek alimentacyjny małżonka]
- §1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
- §2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
- § 3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni
Co to jest OZSS (wcześniej RODK) i jak wyglądają badania ?
OZSS to Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów działający na podstawie Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o opiniodawczych zespołach sądowych specjalistów w ramach sądu okręgowego. W jego skład wchodzą specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki, wybranych działów medycyny, przykładowo: pediatrii, medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży. Zasadniczym obszarem pracy zespołu jest sporządzanie opinii w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz w sprawach nieletnich. Opinia jest wydawana po przeprowadzeniu specjalistycznego badania, zgodnie z zakresem posiadanych i wymaganych do udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na postawioną tezę, kompetencji specjalistów. Badaniami objęte są osoby wskazane w postanowieniu sądu, w sprawach rodzinnych zwykle są to opiekunowie i małoletnie dziecko/ dzieci.
Zespół na zlecenie Sądu może prowadzić także mediacje, przeprowadzać wywiady środowiskowe w sprawach nieletnich oraz prowadzić poradnictwo specjalistyczne dla małoletnich, nieletnich i ich rodzin. OZSS wydaje opinie w zakresie kompetencji wychowawczych rodziców, gwarancji sprawowania prawidłowej opieki nad dziećmi, sytuacji wychowawczej i emocjonalnej dziecka, relacji dziecka z rodzicami, zakresu kontaktów z rodzicami oraz wszelkich innych kwestii dotyczących dobra małoletniego.
Przykładowe metody badań stosowane przez OZSS:
– wywiady wspólne i indywidualne
– rozmowy kierowane
– Test Niedokończonych Zdań Rottera
– Test Osobowości Eysencka EPQ-R
– Test Kompetencji Rodzicielskich (TKR)
– Skala Jawnego Niepokoju JAKI JESTEŚ (SJN)
– Skala Postaw Rodzicielskich (SPR)
– Inwentarz Osobowości NEO-PI-R
– Lista Przymiotnikowa (ACL)
ROZWÓD WROCŁAW – PROFESJONALNA POMOC PRAWNA
Skorzystanie z usług kompetentnego prawnika pozwoli zakończyć ważny etap w życiu w sposób bezpieczny i przemyślany. W ramach szeroko rozumianego postępowania o rozwód Kancelaria Adwokacka Wojciech Mędraś we Wrocławiu doradza i reprezentuje klientów przed Sądami w całej Polsce, współpracujemy także z podmiotami świadczącymi usługi detektywistyczne, psychologami oraz biegłym z innych dziedzin wymagających wiadomości specjalnych